Mezőgazdasági technikus
Mezőgazdaság és erdészet ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
Választható szakmairányok: Állattenyésztő szakmairány, Növénytermesztő szakmairány.
A mezőgazdasági technikus a növénytermesztési, állattenyésztési, az azokhoz kapcsolódó műszaki, gazdálkodási szakterületen önálló feladatokat végez és végeztet, munkacsoportokat irányít. A végzett szakemberek képesek a növénytermesztés és állattenyésztés terén a korszerű agronómiai és technikai eljárások alkalmazásával a piac igényeinek megfelelő minőségi mezőgazdasági termékek gazdaságos előállítására, valamint a termelés menedzselésére.
Azon fiatalok számára ajánlott, akik a modern nagyüzemi mezőgazdaságban használatos új technológiák, elvárások és irányvonalak megismerése után vezető pozícióban szeretnének hozzájárulni a mezőgazdasági termelés minőségi irányításához.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Mezőgazdasági munkákhoz való affinitás, csoportmunka, vezetői készségek, hatékony döntéshozatalra, és modern technológiák alkalmazására való képesség.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- mezőgazdasági vállalkozásban alkalmazottként technikusi tevékenységet folytat;
- piackutatáson alapulóan megtervezi, elindítja vállalkozását;
- anyag beszerzési, készletezési és értékesítési tevékenységet folytat;
- beállítja, ellenőrizi, karbantartja és üzemelteti a mezőgazdaságban alkalmazott erő- és munkagépeket, kezeli a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai berendezéseket;
- a fontosabb gazdasági állatfajok tartási, takarmányozási, tenyésztési feladatait elvégzi;
- a fontosabb zöldség- és gyümölcsfajok, szőlő kiskerti termesztését elvégzi;
- környezetkímélő termelési technológiákat alkalmaz;
- a mezőgazdasági termelés tervezését, szervezését elvégzi;
- mezőgazdasági termelési feladatokat ellátó személyek, csoportok irányítását végzi;
- piackutatáson alapulóan megtervezi, elindítja és működteti a mezőgazdasági vállalkozást.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Tagozatkód: 1001
A mezőgazdaság és erdészet ágazatban az öt év folyamán tanulóink szántóföldi növénytermesztéssel, állattartással, kertészettel és az ehhez tartozó gépészettel foglalkoznak elméleti és gyakorlati képzésük során. A gyakorlati alapképzésre jól felszerelt tangazdaságunkban van lehetőség. Iskolánk a képzés során mezőgazdasági vontató vezetői engedély megszerzésének lehetőségét biztosítja a tanulók számára.
A mezőgazdaság és erdészet ágazatban az öt év folyamán tanulóink szántóföldi növénytermesztéssel, állattartással, kertészettel és az ehhez tartozó gépészettel foglalkoznak elméleti és gyakorlati képzésük során. A gyakorlati alapképzésre jól felszerelt tangazdaságunkban van lehetőség. Iskolánk a képzés során mezőgazdasági vontató vezetői engedély megszerzésének lehetőségét biztosítja a tanulók számára.
A 10. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók, valamint választhatnak az állattenyésztő és a növénytermesztő szakmairány közül
választhatnak.
Az alapoktatást követően a tanuló egyszerű meteorológiai megfigyeléseket végez, adatokat gyűjt, jellemzi az időjárási elemeket, meghatározza adott hely klimatikus viszonyait. Elvégzi a talajok egyszerű, helyszíni fizikai, kémiai,biológiai vizsgálatait, megfigyeli a talajképződés jegyeit, jellemző folyamatait, a talajhibákat, meghatározza atalajjavítás és talajvédelem lehetőségeit. A sejttan, szövettan, morfológia, rendszertan alapján növények szaporítását végzi. Felveszi a gazdasági állatok testméreteit, vizsgálja külső értékmérő
tulajdonságait és viselkedésüket. Irányítás mellett kezeli a mezőgazdasági erőgépeket és elvégzi napi karbantartásukat. Használja a földmérésben alkalmazott hossz-, terület mértékegységeket, méretarányt, területet számít. Térképet olvas, alapvető földügyi adatokat azonosít és gyűjt. A mérések során digitális mérőeszközöket használ. Munkája során alkalmazza az ágazati munka-, tűz-és környezetvédelmi előírásokat, valamint figyelembe veszi a biológiai sokféleség megőrzési szempontokat.
Állattenyésztő szakmairány: Az állattenyésztő a gazdasági állatfajok tartási és takarmányozási feladatait végzi, végrehajtja az állatjólléti és higiéniai feladatokat, közreműködik a tenyésztési (szaporítási) feladatokban. Gondoskodik az állatjólléti és higiéniai előírások betartásáról, közreműködik a prevenciós feladatokban, a járványvédelmi, az élelmiszerhigiéniai és az egyes hatósági feladatok végrehajtásában, alkalmazza a precíziós állattenyésztés főbb irányelveit, drónt használ. Beállítja, ellenőrzi, karbantartja és üzemelteti az állattenyésztésben használt gépeket, eszközöket, berendezéseket. Gondoskodik a fontosabb gazdasági állatfajok szakszerű, higiénikus elhelyezéséről.Segédkezik az állatorvosnak a szaporodásbiológiai, a járványvédelmi, az élelmiszerhigiéniai feladatok végrehajtásában. Elvégzi a fontosabb állattenyésztési munkák tervezését, szervezését. Állattartó telepek napi adminisztratív feladatait látja el. Irányítja az állattenyésztési termelési feladatokat ellátó személyeket, csoportokat.
Növénytermesztő szakmairány: A növénytermesztő a talaj termőképességének fenntartásával kapcsolatos vizsgálatokat végez, elemző és végrehajtó feladatokat lát el. A növények termesztésének környezeti feltételeit vizsgálja és értékeli, precíziós növénytermesztést alkalmaz. Növénytermesztési munkák tervezését, szervezését végzi. Szervezi anövénytermesztési munkák lebonyolítását a vetés-előkészítéstől a betakarításig, illetve az értékesítésig. A szántóföldi növénykultúrák gazdaságos termesztését végzi, középvezetőként irányítja a termelési folyamatokat. Környezetvédelmi és szakmai szempontokon nyugvó növényvédelmet folytat, irányítja a növényvédelmi tevékenységet. Irányítja a növénytermesztési feladatokat ellátó személyeket, szervezeti egységeket. Beállítja, ellenőrzi, karbantartja és üzemelteti a növénytermesztésben használt gépeket, eszközöket, berendezéseket.